Titulní obrázek


Volkswagen převzal Porsche

Na začátku srpna získala německá automobilka Volkswagen zcela plnou kontrolu nad výrobcem luxusních sportovních vozů společností Porsche. Za zbývajících 50,1 procent zaplatil VW 4,49 miliard eur.

Nyní je konečně dokončena cesta pro světlou společnou budoucnost. Užší spolupráce umožní výrazně posílit Volkswagen a Porsche, a dále rozšiřovat produktové portfolio skupiny o nové fascinující automobily. Fúze společností Volkswagen a Porsche se měla původně uskutečnit již v loňském roce. Volkswagen však loni v září ohlásil její odložení na neurčito kvůli nevyřešeným právním otázkám a vyšetřování bývalých nejvyšších manažerů Porsche.

Volkswagen již dříve koupil v Porsche 49,9 procenta akcií za zhruba 3,9 miliardy eur, nyní je největší automobilkou v Evropě. Do roku 2018 se hodlá stát největším výrobcem automobilů na světě. Firma loni více než zdvojnásobila čistý zisk na rekordních 15,8 miliardy eur. Zrychlení začlenění automobilky Porsche do koncernu VW má umožnit rychlejší zavádění společné strategie pro automobilové aktivity Porsche a rychlejší realizaci klíčových společných projektů.

Hledáte nejlevnější povinné ručení pro váš vůz? Využijte Srovnávač pojištění vozidel a ušetřete. Po zadání několika parametrů si můžete vybrat z nabídky více než deseti pojišťoven.

To má přinést růstové příležitosti v atraktivním segmentu trhu. Podle slov Martina Winterkorna si Porsche udrží svou vlastní identitu a provozní nezávislost, stejně jako všechy ostatní značky koncernu. V budoucnosti se ovšem může dočkat dalšího sdílení platforem a dalších komponentů u takových modelů, jakými jsou SUV Cayenne a připravovaný Macan nebo nová generace Panamery. Volkswagen předpokládá, že převzetí Porsche bude mít příznivý dopad na jeho zisky.